Breadcrumbs – Ekmek Kırıntısı Nedir?

Bir web sayfası oluşturdunuz ve SEO çalışmalarına başladınız. Ama breadcrumbs terimini çok sık duyuyorsunuz ve bu size herhangi bir şey ifade etmiyorsa doğru yerdesiniz.

Breadcrumbs’ın Türkçe karşılığı ekmek kırıntısıdır. Mükemmele yakın derecede açıklayıcı bir çeviridir. Şöyle ki; breadcrumbs arama motorlarının ve ziyaretçilerin sitede rahat gezmesi için oluşturulmuş başlık linkleridir. Böylece kullanıcı alt kategorileri inse de bulunduğu içeriğe nereden geldiğini görüntüleyebilir.

Basit bir ekmek kırıntısı örneği :

Kullanıcı Anasayfadan photoshop kategorisine, oradan da alt kategori olan efektlere erişmiş. Ve bu isim altındaki Fotoğraf Efektleri isimli alt başlığa ulaşmış. • Pingback: En Popüler SEO Eklentisi : Yoast WordPress Kurulumu ve Detayları Eklendi Adı : WordPress SEO Download Linki : http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-seo/ Bu konumuzda WordPress’in yükselen SEO değeri olan ‘W()

 • Guest

  Teşekkürler bu güzel paylaşım için.
  İyi çalışmalar.

 • Ayşe Kızıl

  rmb hocam bişey sorucam..

  şimdi bu işlemi aynı zamanda gogole arama sonuçlarında da göstermek için yapıyoruz..diyelim ki benim bir yazım için 2 kategori seçtim..örnek film sitesi diyelim..bir film için hem aksiyon hem macera kategorisini seçtim..ama google’da sadece macera gözüksün istiyorum. bir başka yazımda da sadece aksiyon gözüksün istiyorum..bunu nasıl yaparım..yoast ile bunu bu şekilde özelliştirme şansım var mı? yoksa

  Breadcrumb NavXT eklentisi mi gerekiyor? gerçi kurdum bu eklentiyi ama ayarlarını yapamadım? yardımcıı olur musun rica etsem?

  • Açıkcası NavXT kullanmadım ama şöyle bir göz gezdirdiğimde Yoast’ın sunmadığı bir şey sunacağını düşünmüyorum. Veritabaındaki wp-terms alanında kategori ID’lerine bakarsanız WordPress’in konularda breadcrumbsları küçükten büyüğe ID’ye göre sıraladığını görürsünüz.

   http://www.adobewordpress.com/photoshop-t-shirt-tasarimi örneğin buradaki konu hem fotoğraf efektleri kategorisinde hem de öne çıkanlar kategorisinde. Fakat Google’da fotoğraf efektlerinde olarak gözüküyor. Benim istediğim de bu şekilde zaten. Bu yüzden öne çıkanlar kategorisine yeni ve yüksek bir ID verdim ki WordPress onu yeni çocuk olarak görsün ve daha köklü olan Fotoğraf Efektleri kategorisini ekmek kırıntısında göstersin.

   Yazdıklarımı okuyunca benim bile kafam karıştı. Umarım biraz da olsa demek istediğimi açıklayabilmişimdir.

   • Ayşe Kızıl

    mantık olarak anladım ama teknik olarak nasıl yaparım hala anlayabilmiş değilim. şimdi bir: ben bu kategorilere nasıl ID vericem? İkincisi aksiyon ID 1 verdim, macera ID 2 verdim. konuyu açtım, google’da aksiyon gözüküyor..sonra gittim başka bir konu açtım, ama bu kez macera gözüksün istiyorum..ee ID’leri değiştirsem bu sefer önceki konuda değişicek..yine olmuycak 🙂 yani aslında bana her post için öne çıkarılmış kategori sunacak bir eklenti lazım. yada kod bilemiyorum..ne düşünüyorsun bu konuda? bunu yapan siteler nasıl yapıyor?

    • Örneklendirdiğiniz gibi bir film sitem olsa ve bunu yapacak olsam PHP yazarım. Atıyorum fiction action kategorilerindeki Yüzüklerin Efendisi filmini Google’da sadece action olarak göstermek istiyorum. Dolayısıyla Yüzüklerin Efendisi makalesinde ekmek kırıntılarında Siteadı > Action > Yüzüklerin Efendisi yazması gerekiyor. O zaman single.php’ye girerim. Yüzüklerin Efendisi makalemin ID’sine bakarım veritabanından (15 olsun). Sonra Single.php de breadcrumb satırlarımın üstüne (eğer function.php de ise breadcrumb ayarları, bu kodlar oraya}else{herneyse) “eğer okunan makalenin ID’si 15 ise breadcrumb=action” tanımlamasını yazan PHP script yazarım. Bunu da her değişiklik yapmak istediğim makale için satır satır eklerim. Yine karışık ve fazla teknik oldu farkındayım fakat konu zaten karışık 🙂 Belki düz mantık düşünüyorumdur ve bu işlemi çok rahat yapabilen bir eklenti vardır, açıkcası bilgim yok. Şu sıra WordPress eklentileri dip bucak kurcalıyorum. Aradığınız tarzda bir eklentiye rastgelirsem size bildiririm.

     • Ayşe Kızıl

      aynen hocam php’den pek anlamam. güzel bir eklenti bulursanız haber edin..sitenizi sürekli takip ediyorum zaten..kolay gelsin..iyi çalışmalar.

 • Ayşe Kızıl

  hocam bir postu düzenlerken yoast’ın ayarların şöyle bir şey gördüm:

  http://i.imgur.com/IndKilZ.jpg

  bu aradığımız şey olabilir mi?

  tabi dene diyceksin, denedim ama bişey değişmedi..

  • Denedim şimdi. Breadcrumbs’da sadece son kısmı(konu başlığının olduğu yeri) değiştiriyor. O da indekslemeye zarar verir.

 • Ayşe Kızıl

  vatanay hocam bu yostta bi sıkıntı var. senin dediğin gibi breadcrumb olayını ID numarasına göre değil, alfabetik olarak sıralıyor..ayrıca google arama sonuçlarında da linkin yanında (kategori isminden önce) “Giriş” yazıyor..ha diyeceksiniz ki sen o kelimeyi yoast ayarlarından silebilirsin. evet siliyorum ama bu sefer de boş bıraktığım zaman varsayılan olarak “Home” kelimesini atıyor..sitede gözüksün önemli değil..mesela sende de adobewordpress.com yazıyor. ama google arama sonuçlarında yazmıyor..
  hocam nasıl çözerim bu sorunu?

  • Bizde adobewordpress yazıyor. Dahili linkler alanında sadece Anchor kısmına adobewordpress yazılı. Bir de » olarak separator tanımlı. Adobewordpress yazısının linki http://www.adobewordpress.com olduğu için google onu direkt olarak anasayfa algılıyor ve göstermiyor.