CSS3 ile Seçili Alanı Renklendirin

css-secili-alan CSS3 ile web sayfanızda fareyle seçilmiş alanları bile stilize edebilirsiniz. Kütüphanemize eklenen selection tanımlaması Chrome 4.0, IE 9, Firefox 2.0 (-moz), Safari 3.1, Opera 9.6 ve üzeri tüm tarayıcılarda çalışmakta.

Web sayfanız eğer Adobewordpress gibi uzun yazılardan ve alıntılanması gereken içeriklerden oluşuyorsa siz de sitenizin “seçilen alan rengi” ile oynayın.

Selection tanımı nasıl yapılır?

Tek yapmanız gereken aşağıda paylaştığımız CSS kodlarını web sayfanıza eklemeniz. Eğer WordPress kullanıcısı iseniz yönetici panelinizden Görünüm > Düzenleyici alanına giderek style.css’e erişebilir, eklemeleri açılan dosya altından yapabilirsiniz.

::selection{ background-color: black; color: white; }
::-moz-selection{ background-color: black; color: white; }

Örneklendirme

İkincil bir örneğe gerek mi var? Şuanda okumakta olduğunuz bu cümleyi fareniz ile tarayın yeter. Sarı renk hoşunuza gitmedi mi? CSS’in tüm renk tanımlarına buradan erişebilir, kendi renklerinizi seçebilirsiniz :

CSS Renk İsimleri • hocam öncelikle selam makaleleriniz bir birinden güzel.

  fakat bir türlü bulamadıgım bi konu hakkında rahatsız edicektim sizi.
  sizinde site adresinizde bulunan maus’un sol klik ile tıkladıgı zaman. yuvarlak ve sarı sekilde.
  acılan kodu ve yapmamız gerekenler hakkında yardımcı olursanız cok sevinirim. teşekkürler.

  • Merhaba. Bu konu ile alakalı bir makalemiz mevcut.
   http://www.adobewordpress.com/css-ile-material-design-ripple-efekti

   Benim de sizden ricam bu dersi ararken Google’da hangi kelimelerle arama yaptığınızı paylaşmanız. Böylece biz de o anahtar kelimeyi makalenin etiketlerine ekler, sizden sonra benzer arama yapanları da doğru şekilde adresleriz.

   Teşekkürler.

   • Valla hocam, google ‘da arama yapmadım aslında. sitenizde gezinirken bu olay ile karsılastım doğrusu begendim ve mesaj attım.

    ama maus sol klik, dalgalanma. Css maus sol klik dalgalanma gibi etiketler yapılabilir.