photoshop-adding-watermark-thumbnail

Photoshop ile Filigran (Watermark) Yapımı

Bugün sizlerle Photoshop’un yazı ve blending araçlarını kullanarak resimlerimize filigran ekleyeceğiz.

Resimlere filigran nasıl eklenir?

Bu işlemi sizler için birkaç basit adımda anlatıyor olacağız.

Adım 1 : Pattern Hazırlama

File > New alanına giderek veya CTRL+N kısayol tuşlarına basarak yeni bir çalışma alanı oluşturuyoruz. Boyutlarını size bırakıyoruz. Kullanmak istediğiniz filigrana göre bir boyut belirtebilirsiniz. Dersimizde örnek teşkil etmesi için 300×300 piksel boyutunu kullanacağız.

Daha sonrasında da Type Tool ile filigranımızı yazıyoruz.

photoshop-adding-watermark-1

Şimdi de arkaplan (Background) layerını silelim. Bu işlemi yapmak için layerı seçip DEL tuşuna basabilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir sonuç elde edeceksiniz.

photoshop-adding-watermark-2

Filigranınızı bu şekilde bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak rotate işlemi yapmak isterseniz de Transform aracı sayesinde (CTRL+T) resminizi 45 derece yana yatırırsınız.

photoshop-adding-watermark-3

Artık resmimizi pattern olarak kaydedip filigranımızı kaydedelim. Photoshop’un üst menüsünden Edit > Define Pattern alanına gidiyoruz. Bir isim belirtmemiz isteniyor. Filigran adını girdikten sonra OK butonuna basıyoruz.

photoshop-adding-watermark-4

Adım 2 : Hazırladığımız filigranı resimlere ekleme

Photoshop ile resminizi açtıktan sonra fotoğrafın olduğu layerı faremizle sağ tıklıyoruz ve Blending Options seçeneğine gidiyoruz.

photoshop-adding-watermark-5

Açılan pencerede Pattern Overlay seçeneğine gidip listeden az önce oluşturduğumuz patterni seçiyoruz. Blend Mode değerini Soft Light olarak seçiyoruz. Opacity ise 80% olarak kalabilir. İsteğe bağlı olarak scale değeriyle oynayabiliriz.

photoshop-adding-watermark-6

OK butonuna basıp işlemi tamamlıyoruz.

photoshop-adding-watermark-7

Bu kadar!