this-is-it-thumb-photoshop-tut-ders

Photoshop ile “This is it” Film Afişi Hazırlama

this is it thumb photoshop tut ders Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Bu yazımda sizlere Michael Jackson’ın ölmeden önce hazırlıklarını yaptığı This Is It adlı konserinin belgesel tadında çekilen filminin afişini nasıl hazırlayacağımızı anlatacağım.

İlk olarak posterimizin boyutlarında bir sayfa açıyoruz ( 600 x 900 px ), ben rehber olması açısından orjinal posteri çalışma alanı ekledim ki renk seçimlerinde kolaylık sağlasın.

photoshop this is it tutorial image 1 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Bu adımda ise arkaplan rengimizi belirleyeceğiz. Bunun için yeni bir layer açıp, Gradient Tool yardımı ile orjinal afişin üzerindeki mavi( #7f9ba7 ) tonu seçerek beyaz birleşimiyle radiel özellikli bir arkaplan tanımlıyoruz.

photoshop this is it tutorial image 21 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Şimdiki adımda Total-Photoshop tarafından hazırlanan vektörel çalışmayı kullanarak büyük bir zahmetten kendimizi kurtarmış oluyoruz icon smile Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Vektörü buradan indirebilirsiniz.

Görseli çalışmamıza ekliyoruz ve boyutlarını orjinaline göre ayarlıyoruz,bundan sonra vektörün olduğu layer üzerinde sağ tuşa basıp Rasterize Layer diyor ve bu adımı tamamlıyoruz.

photoshop this is it tutorial image 2 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Sonraki adımda ise çalışmamızın en önemli noktalarından biri olan maskeleme kısmını hazırlamaya başlıyoruz.İlk olarak arkaplan layerımızı seçili hale getirip layer penceresinden mask mask photoshop icon Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama  sekmesine tıklıyoruz.

Şimdi ise görselin arka tarafındaki bulut efektini oluşturacağız. Bunun için uygun fırçayı seçip ayak kısmından yukarıda doğru şekillenen bir görsel hazırlıyoruz, tabi bunu yaparken layerımızdaki mask üzerinde yapıyoruz.

photoshop this is it tutorial image 4 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Afişi güzel gösteren kısma geliyoruz ve internet üzerinden afiş üzerinde kullanılabilecek resimleri seçmeye başlıyoruz. Burada orjinal afişteki resimleri bire bir bulmanızın zor olduğunu söylerek yakın tonlardaki görselleri seçmenizi önerebilirim. Görselleri belirledikten sonra hepsini çalışma alanımıza aktarıyor ve gözükmesini istediğimiz bölgelere yerleştiriyoruz.

photoshop this is it tutorial image 5 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Daha sonrasında en can alıcı noktaya geçiyoruz. Bu kısım biraz karışık gibi gelebilir fakat yaptıktan sonrada bi o kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Görsellerin gözükme özelliğini kapatıyoruz ve vektörümüzün olduğu layer üzerinde CTRL tuşu ile basıp seçim alanı oluşturduktan sonra belirlediğimiz görselin olduğu layerı seçip mask simgesine basıyoruz

photoshop this is it tutorial image 6 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

ve sonuç;

photoshop this is it tutorial image 7 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Ve diğer görsellerimiz için de bu uygulamayı uyguluyoruz. Daha sonrasında yumuşak bir fırçayla her maskelediğimiz layerımızın birleşim noktalarını boyuyor ve resimler arasındaki keskin geçişi ortadan kaldırmış oluyoruz.

photoshop this is it tutorial image 8 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Şimdi vektörümüzün olduğu layer üzerinde sağ tuşa basıp Blending Options kısmına giriyor ve Stroke sekmesinden 1px kalınlığında beyaz bir çizgi ayarlıyoruz.

Daha sonra yeni bir layer açıp içini siyaha boyuyoruz, bunu orjinal afişte gördüğünüz ışık efektlerini eklemek için uyguluyoruz. Siyah layerımız üzerinde Filter > Render > Lens Flare sekmesine geçiyoruz ve aşağıdaki gibi ışıklarımızı ekliyoruz.

photoshop this is it tutorial image 9 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Daha sonra ışık efektimizin olduğu Layerın modunu Lighter Color olarak ayarlıyor ve parlamaların olacağı bölgeleri beliyoruz, bu adımı tekrarlamak için ışık efektimizin olduğu layer üzerinde sağ tuşa basıp Duplicate Layer diyerek çoğaltıyor ve poster üzerinde gerekli yerlerde parlama efektiniz sağlamış oluyoruz.

photoshop this is it tutorial image 10 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Daha sonra parlama bölgelerindeki ışık rengini değiştirmek için yeni bir layer açıyor ve yumuşak bir brush ve uygun renk ile parlama bölgeleri üzerine sarı noktalar koyuyoruz

photoshop this is it tutorial image 11 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Bu layerın modunu Overlay olarak değiştiriyor ve Opacity değerini %65 olarak ayarlıyoruz.

Daha sonrasında Trajan Pro fontunu kullanarak gerekli metinleri yazıyoruz

photoshop this is it tutorial image 12 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Şimdi yeni bir layer açıyoruz. Tabi bu layerı font layerlarının alt kısmında oluşturuyoruz. Bu layerda görselin arkaplanındaki renk geçişinin ayarlamasını yapacağız. Bunun için yeni açtığımız layer seçiliyken vektörümüzün olduğu layerın üzerine CTRL tuşu ile basıyor ve seçili hale geldikten sonra Linear Gradient Tool ile aşağıdaki gibi bi renk alanı oluşturuyor.

photoshop this is it tutorial image 13 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

ve Layer Modunu Soft Light olarak değiştiyoruz. Daha sonrasında silgi aracımızı alıp yumuşak bir fırçayla geçişlerde gerekli temizleme işlemlerini yapıyoruz.

ve sonuç ;

photoshop this is it tutorial image 14 Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama

Bu arada izlemeyi düşünen arkadaşlar için film hakkında kısa bir bilgi vermek istedim ; 26 Haziran’da hayatını kaybeden Jackson’ın ölmeden önce hazırlıklarını sürdürdüğü, bu yaz Londra’da O2 Arena’da başlaması planlanmış ve tüm biletleri de satılmış olan This Is It adlı konserler serisinin olağanüstü prova ve kamera arkası görüntülerini içeren bir film.

Film, Nisan-Haziran 2009 döneminde çekilen görüntülerden, Michael Jackson’ın yakınlarının tam desteği ile yapılıyor. Yüz saati aşkın kamera arkası çekimlerinden, Jackson’ın birçok şarkısının, hazırlanmakta olduğu şovu için prova ederkenki görüntüleri filmde yer alıyor. Film izleyicilerine Jackson’ı daha önce hiç görmedikleri bir şekilde görebilme ayrıcalığını sunuyor.

facebook Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama twitter Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama diggit Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama tumblr Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama email Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama google Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama stumbleupon Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama pinterest Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama buffer Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama flattr Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama reddit Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama linkedin Photoshop ile This is it Film Afişi Hazırlama