Photoshop’a Plugin Kurma & Ekleme

Pluginler, Photoshop ‘un varsayılan ayarlarında olmayan, dışarıdan yüklenen .8bf uzantılı eklentilerdir. Bu filtreler sayesinde farklı görsel efektler oluşturabiliyoruz.

Plugin dosyalarını kurmanın iki yolu var.

1. Yol : Photoshop’un varsayılan filtre klasörünü kullanalım. C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Photoshop\Plug-ins\Filters alanına gidiyoruz. Filters klasörü yoksa yaratıyoruz. Ve içine plugini taşıyoruz.

2. Yol : Photoshop’un kendi filter klasörünü kullanmak istiyorsak pluginimizi istediğimiz bir alana taşıyoruz. Sonrasında Photoshop’u açıp Edit > Preferences > Plug-Ins alanına gidiyoruz. Bu bölümden Addition Plug-Ins folder ve Choose… alanlarını tıklıyoruz. Açılan pencereden de plugini yüklediğimiz dizini seçiyoruz.

Yüklediğimiz pluginler yüksek ihtimal Filter menüsünün en alt kısmına eklenecektir. • bazı eklentiler .exe uzantılı, peki bunları kurduktan sonra nasıl kullanacağız..

  • EXE uzantılı pluginler otomatik olarak ilgili dizine kurulur. Pluginin yapımcısı doğru tanımlamışsa eğer. Kullanılmasına gelince, ne tür bir plugin olduğuna bağlı ama muhtemelen Filter menüsü altındadır. Yoksa View’e de bakın. Yine yoksa kurulum işleminde problem oluşmuştur.

 • ertug

  photoshop cs6 da ışık efektleri aktif değil nasıl kullanıcam?

 • Hakkı

  Kurdum ama yalnız program çaışmayı durdurdu hatası ile karşılaşıyorum eklentiyi çalıştırınca ?

 • Bulanca

  Teşekkürler.

 • Muharrem Üçer

  allahını seven yardımcı olsun 6 saattir uğraşıyorum. herşeyi yapıyorum eklentiler bölümünde gözükmüyor camera raw eklentisi