WordPress Kullanışlı bir Footer Tasarımı Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar
Bu paylaşımımda sizlere blogunuz için büyük önem taşıyan footer.php dosyasını nasıl geliştirebileceğimizi ve kullanıcılara kolaylık sağlamak için ne gibi özellikler ekleyebileceğimizi anlatıcağım.

WordPress bloglama sistemi blog yazarları için o kadar büyük bir nimet ki ,yazarlara sağladığı kolaylıklar sayesinde geliştirilmeye çok müsait ve aynı zamanda okuyucular içinde hem görsel hemde içerik yönünden büyük bir kolaylık sağlamakta.Okuyucuların blogunuzda rahat rahat gezinebilmesi için hergün yeni yeni özellikler keşfedilmekte ve bunlar blogumuzda rahat bir gezinti için büyük önem taşımakta.

Sitelerimizin footer bölümü ne kadar görüntü olarak en alt kısımdada yer alsa iyi ve kullanılabilir düzenlendiğinde kullanıcılar için en çok göz atılan bölümlerden biri olabiliyor.Bunun için sayfamın en alt kısmı diyip geçmeden orayada gerekli özeni gösterip,okuyucuların faydalanabileceği ve ilgilerini çekebilecek bir yer haline getirmek sitemiz için çok faydalı olucaktır.

Footer.php’yi geliştirmek için çeşitli yöntemler mevcut fakat bana göre en kullanışlı olan widget desteği ekleyerek,Footer bölümünü widgetlarla süslemek daha mantıklı olandır.Footer bölümüne widget desteği eklemek için aşşağıdaki adımları takip edebilirsiniz ;

1 – İlk olarak temamızın functions.php dosyasına ufak bir ekleme ile ilk düzenlemeleri yapıyoruz.
Functions.php içinde şu satırları bulup


if ( function_exists('register_sidebar') ) {
register_sidebar(array(
'before_widget' => '<li id="%1$s" class="widget %2$s">',
'after_widget' => '</li>',
'before_title' => '<h2 class="widgettitle">',
'after_title' => '</h2>',
));

bu satırların sonuna aşşağıdaki kodları ekliyoruz


register_sidebar(array(
'name' => 'footer',
'before_widget' => '<div id="%1$s" class="widget %2$s">',
'after_widget' => '</div>',
'before_title' => '<h2>',
'after_title' => '</h2>',
));

Bu eklemeyi yaptıktan sonra footer.php adlı dosyamızı açıp <?php wp_footer(); ?> satırının üst kısmına şu satırlarıda ekliyoruz.


<div id="footerwithwidget">
<?php if ( !function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('Footer') ) ?>
</div>

Bu adımıda uyguladıktan sonra artık footer.php dosyamızda widgetlarımızı kullanabiliriz.

Admin panelinden Bileşenler bölümüne girdiğimizde açılan sayfanın sağ tarafından widget desteğinin eklendiğini şu şekildede görebiliriz.

Artık sıra kullanıcıların faydalanabileceği widgetlarla footer.php’mizi süslemeye geldi.
Bana kalırsa takip edilen bir blogda önemli olan kısımlar Yeni Eklenen Paylaşımlar,Yapılan Son Yorumlar,Sosyal Paylaşım Linkleriniz,Etiket Bulutu ve En Çok Okunan Konular büyük önem taşımaktadır.Çünkü okuyucular blogunuza girdiğinizde ilk başta kaba taslak bir göz gezdirir ve sitede en çok ilgi çeken bölümlere göz atmak ister.İşte bizde footer bölümümüze bu özellikleri eklersek okuyucular için büyük kolaylık sağlamış oluruz.

Bu da ilginizi çekebilir  En Çok Okunan Konuları Listeleme

Ben kendi footer’ımda Son Konular,Son Yorumlar ve Etiket Bulutu özelliklerini gösteriyorum.Burada yapmak istedikleriniz sizin kişisel düşüncelerinizle şekillenecektir.Zaten widget desteği ekledikten sonra birkaç css düzenlemesiyle footer’ımız okuyucuların ilgisini çeken bir hal alıcaktır.

Umarım sizler için faydalı bir paylaşım olmuştur,Eğer sorularınız olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz.. • Bugün en çok aradığım konu.Her gezdiğim yer hemen hemen aynı şeyi söylese de bir türlü olmuyordu. Şimdi tastamam 🙂

 • 🙂 İşe yaradıysa ne mutlu bana,Ben bu yöntemi hemen hemen her tasarımımda kullanırım.Çünkü çok kullanışlı ve basit tasarımlar ortaya çıkarabiliyorsunuz.

 • Merhabalar. Sitemde bu kodları denedim fakat sorun oldu. Kaymalar, düzensizlikler var. Sizin sayfanızdaki gibi durmuyor mesela. 3'e bölünmüş, kullanışlı bir footer yararlı olur diye düşünüyorum fakat başaramadım. Saydam ve dağınık bir görüntü var. Ayrıca widgetler yan yana durmuyor; alt alta geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Direk sitende deilde localhost üzerinde deneme yapmanı tavsiye ederim,çünkü hataları kullanıcılara yansıtmamış olursun.Bunun dışında eğer footer'a widget desteği ekleyebilir hale geliyorsa kodda sorun oldu demeyelim çünkü kod o durumda çalışmış demektir.Bundan sonrası sizin css bilginizle düzenlenecek kısımdır.Float özellikleriyle divleri yerleştirip özellikleri kullanabilirsiniz.Olmadı ben size kendi footer kodumu veririm o şekilde çözüm yolu deneyebilirsiniz.

   • Kodlar çalışmıyorum demedim. Ben başaramadım dedim. Kullandığınız kodları verirseniz daha yararlı olur. Css hakkında pek bilgim yok. Teşekkürler ilginiz için.

    • Tamam ben en kısa zamanda bu konuyla ilgili bilgi vereceğim.

 • Teşekkürler sayın editör gayet akıcı bir uslupla anlatmışsınız, değerli çalışmalarınızın devamını bekliyoruz inşallah

 • Can

  http://www.webmasterevi.net olarak başarılar diliyorum başarılı bir konu

 • if ( function_exists('register_sidebar') ) {
  ya bu kodlar fonksiyon dosyasında yoksa ne yapmamız gerekiyor 🙂

  • WordPress'in son versiyonları ve hazırlanan temaların hepsi widget destekli gelmekte,yanlış yere bakma gibi bir sorun yoksa,başka bir tema indirip o temada bulduktan sonra ordan düzeltmelerle uygulamayı deneyebilirsiniz.

 • ozer

  hocam temaya kodları attım ama temam bileşen destekli değil? Nasıl ekliceğim footer nesnelerini?

  • Footer.php üzerinden de oynama yapabilirsiniz. Fakat son yazı ve yorumlar gibi eklentilerin de manuel kod desteğine uyumlu olması lazım. Yani Shortcode kullanıyor olmalılar.