Apple’ın Yeni Tasarımı : iPhone 6 ve iPhone 6 Plus

İnsanlığın sonuna sebep olabilecek koca bir meteor hızla dünyaya yaklaşsa bu kadar yer alamaz herhalde medyada. Sadece teknoloji yazarlarının değil, tüm dijital ve yazılı basının ana konusu “iPhone 6” bugünlerde. Biz de Adobewordpress.com ailesi olarak ilk kez bir akıllı telefonu mercek altına alıyoruz. Merak etmeyin, bizim merceğimiz cihazın pil ömrünü, işlemci gücünü veya yazılım kalitesini değil, sadece kullanıcı dostu tasarımını inceleyecek. Bırakalım da Android ve iOS arasındaki kavga süredursun, biz anladığımız şeyden, tasarımdan konuşalım.

Kimileri “Steve Jobs‘ın kemikleri sızlıyor!” dese de beklenen oldu. Apple, eski iPhone’lara kıyasla büyümüş olan iki adet tasarımla karşımıza çıktı. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olarak nitelendirilen bu cihazlar bir önceki model olan iPhone 5’in 4″ olan ekranına kıyasla bizlere daha büyük bir oyun sahası sunacak. Hızlıca Apple’ın yeni çocuklarını eskileriyle kıyaslayalım.[no_toc]

iphone-6-dimension

Özellik iPhone 6 Plus iPhone 6 iPhone 5S iPhone 5C
Ekran Retina HD ekran Retina HD ekran Retina ekran Retina ekran
Çözünürlük 401 ppi, 1920 x 1080 326 ppi, 1334 x 750 326 ppi, 1136×640 326 ppi, 1136×640
İnç 5.5″ 4,7″ 4″ 4″
Parlaklık 500 cd/m2 500 cd/m2 500 cd/m2 500 cd/m2
Renkler iphone-6-plus-colors iphone-6-plus-colors iphone-6-plus-colors iphone-5c-colors

Bu küçük tablo bile Apple‘ın ne kadar büyük bir revizyona gittiğini bizlere gösteriyor. Apple’ın 59,2 mm genişliğine takılı kalan boyutları artık 77,8 mm. Şuana kadar yaptığı tasarımlar arasında en büyük yüksekliğe sahip iPhone 5C sadece 124,4 mm iken iPhone 6 Plus, 158,1 mm‘nin sınırlarını zorluyor. Tasarım boyutları bu derece artarken listede bir de Retina HD özelliğini görmek, iPhone 6 ile birlikte gözlerimizin aşina olmadığı kadar net ve gerçekçi bir ekrana bakacağımızı gösteriyor.

iphone6-silverDikkat ederseniz tüm basın iPhone 6’nın büyüyen ekranını dillendirirken cümlenin sonuna “ama” ekliyor. Aslında bu Apple’ın yeni cihazıyla birlikte yönlendiği bir çıkış noktası. Evet, iPhone 6 fazlasıyla büyüdü ama inceldi de. iPhone 6 sadece 6.9 milimetre derinliğe sahip. iPhone 6 Plus ise 7.1 milimetrelik derinliğiyle iPhone 5C’den neredeyse 2mm daha ince.

iPhone 6 ağırlık değerleriyle iPhone 5S’i geçse de 5C’nin altında kalıyor. Ancak iPhone 6 Plus 172 gramlık ağırlığıyla dikkat çekiyor. Bu rakam piyasadaki benzer boyuttaki cihazlarla neredeyse aynı. Burada farkı ekran kalitesi ve işletim sistemi oluşturacak.

Kameraya da kısaca değinelim ve iPhone 6’nın tasarım detaylarına geçelim. 1.5µ pikselli yeni 8 megapiksel iSight kamera iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’da kullanılmış. Bu yapı Focus Pixels özelliğine sahip. Diyafram ise ƒ/2.2. Eski modellerde gördüğümüz gibi yine beş bileşenli mercek kullanılmış. Yine aşina olduğumuz geliştirilmiş yüz algılama özelliğine dikkat çekilmiş.

Bu da ilginizi çekebilir  Google'ın Yoğurt Yeme Şekli : “Material Design”

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Tasarımları

iPhone 6’da bizleri yine etkileyici metal bir yüzey karşılıyor. Yapımında anodize alüminyum, paslanmaz çelik ve cam kullanılan telefonda yeniliklerden biri de keskin tasarımın yerini bıraktığı yumuşak köşeler. Aslına bakarsanız bu sadece tasarımsal bir yenilik değil. Yumuşak köşeli yapı darbelerde enerjinin dağılımını kolaylaştırarak olası ekran çatlama ihtimalini de düşürüyor.

iphone6-gold

Düğmelerin yerleri de eski modellerdeki eleştirilere kıyasla az da olsa değiştirilmiş. Beraberinde büyüklükleri de. Apple’ın her ürününde olan bütünlük hissiyatı iPhone 6’da da mevcut. Cihazda neredeyse hiç boşluk yok, kesintisiz bir yüzey var.

Apple işte tam bu kısımda rakiplerine şöyle meydan okuyor.

“Büyük” kavramına meydan okumamız gerekiyordu. Hem daha geniş hem de daha ince bir tasarım yaratmalıydık. Bunun için de, güçlü teknolojileri yoğunlaştırmalı, çipleri daha küçük, pilleri daha ince hale getirmeli ve aynı zamanda tüm bunların kapasitesini artırmalıydık. Kısacası, şimdiye kadarki en ince ve en gelişmiş Multi‑Touch ekranımızı tasarlamalıydık. Biz de öyle yaptık. Olağanüstü ince, harika bir tasarım yarattık.

iOS 8

Bir alt başlık da işletim sistemine atılmalı.

iOS 8, iPhone 6 ile büyük bir etkileşim içerisinde. Apple tasarımlarının neredeyse tamamını bu yeni akıllı telefona göre yeniledi.

Sunumda ve resmi web sitesinde gösterilen ekran görüntülerinde yine keskin ve sert renk geçişlerinin bulunması, Apple’ın tasarımda uzaklaştırdığı flat yapının yazılımda hala yer ettiğini bizlere anımsattı. Bu da dış ve iç yapı arasında küçük çaplı bir uyumsuzluğun işareti. İlerleyen günlerde bu konuyla alakalı daha fazla eleştiri okumamız muhtemel.

iphone6-space-gray

İşin OS tarafında en büyük problemler küçük bir güncelleme ile düzeltilebileceği için Apple’ı kabuslar beklememekte.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ülkemizde ne zaman satılacak?

Apple yeni iki ürününü ülkemizde 26 Eylül’de satışa çıkaracak. Satın almak veya detayları öğrenmek için buraya göz atabilirsiniz.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ülkemizde ne kadara satılacak?

Fiyatlar ise şöyle:

Depolama iPhone 6 Plus iPhone 6
16GB 2.649,00 TL 2.349,00 TL
64GB 2.949,00 TL 2.649,00 TL
128GB 3.249,00 TL 2.949,00 TL

Özetle

Apple, iPhone 6 ile birlikte tasarım tarafında alışık olmadığımız bir boyuta erişmiş olsa da pek bir yeniliği gözler önüne sermiyor. Aşina olduğumuz yapı biraz yumuşak köşelerle kendini korumuş. Ancak boyutlarda yapılan radikal değişiklikler, Apple’ın yeni tasarımını kabul edilebilir kılıyor.

Bu tip popüler ürünlerde yenilikler, tahmin edebileceğiniz gibi sindirilebilir nitelikte olmazsa kullanıcı kaybı kaçınılmaz oluyor. Bu da mühendislerin “Risk budur” mantığını değil, garantici yolu seçtiğini gösteriyor.