Google’ın Ücretsiz SEO Araçları

GoogleSEO için elinizi cüzdanınıza atmadan önce bu yazımızı okuyun.

Google’ın 13 adet ücretsiz aracı sayesinde sitenizin SEO değerini yükseltebilirsiniz. Unutmayın ki “Search Engine Optimization” kavramı Google ile dünyamıza girdi. Bu yüzden Google’ın siz web tasarımcılarına verdiği ipuçlarının hepsi altın değerinde.

Web sayfanızın gelişimine yardımcı olabilecek araçların bir çoğu ile tanışmamış olabilirsiniz. Bu yüzden vakit kaybetmeden incelemelerimize başlayalım.

Google Analytics

Analytics

Google Analytics

Fazla söze gerek yok gibi. Dünyanın en büyük web sayacı sistemi aynı zamanda SEO için elinizin altında bulunmak zorunda.

Analytics sayesinde ziyaretçilerinizin davranışlarını takip edebilirsiniz. Hangi sayfa yapıları daha iyi sonuç veriyor, hangi makalenize daha uzun süre ayrılıyor, sosyal medyanın siteniz üzerindeki etkileri neler, reklam yerleşimi için tasarımınızın hangi bölgesi uygun? Bütün bu soruların cevabı Analytics ile elinizin altında. 5 milyon sayfa gösterimi altında olan tüm sitelere ücretsiz olan bu uygulama ile web sayfanız ile Google arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirip SEO adımlarınızdan aldığınız karşılığı anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.
 

Google AdWords Keyword Tool

AdWords Keyword Tool

Google AdWords Keyword Tool

Web sitenizin hitlerini arttırmak için ihtiyacınız olan anahtar kelimelere erişmenizi sağlar. Bu ücretsiz araç sayesinde sitenize ziyaretçi yönlendiren en popüler metinleri keşfedebilir, hangi kelimelerin AdSense için en yüksek kâra sahip olduğunu tespit edebilirsiniz.
 

Google Website Optimizer

Website Optimizer

Google Website Optimizer

Bu araç sayesinde sitenizi test ve optimize edebilirsiniz. Öğeleri tek tek veya tüm sayfa düzeniyle test edip sizler için en uygun tasarım örneğini görüntüleyebilirsiniz. Sitenizdeki hataları onarmak için bu ücretsiz aracı kesinlikle kullanmalısınız.
 

DoubleClick Ad Planner

Doubleclick Ad Planner

DoubleClick Ad Planner

DoubleClick Ad Planner etkili online reklam kampanyaları hazırlamanıza yardımcı olmak için oluşturulan ücretsiz bir araçtır. Ayrıca, sayfa görünümleri ve anahtar kelime trafik istatistikleri takip edip, rakiplerinize üstünlük kurmanızı sağlar.
 

Google Alerts

Alerts

Google Alerts

Google Alerts, sorgularınızla alakalı Google sonuçlarındaki (web, haberler vb.) en son güncellemelerin e-postayla gönderilmesi hizmetidir.

Takip etmek istediğiniz bir arama sorgusu girin. Alacağınız sonuçların bir önizlemesini göreceksiniz. Google Alerts’ün kullanışlı yönlerinden bazıları şunlardır:

  • gelişen bir haberi izleme
  • bir rakip veya sektör hakkında güncel bilgilere sahip olma
  • bir ünlü veya etkinlikle ilgili en son bilgileri alma
  • sevdiğiniz takımlarla ilgili gelişmeleri takip etme

 

Google Page Speed

PageSpeed

Google Page Speed

Google’ın bir diğer sayfa hızı ve optimizesi için oluşturduğu ücretsiz araç. Sayfanızın yavaş açılmasına sebep olan objeleri bulur ve bunları size bildirir. Ayrıca tek tek sayfalarınızı inceleme altına alır ve size detaylı hız sonuçları verir. Bu ücretsiz araç sayesinde sitenizin ortalama hızını öğrenebilir ve hız arttırımı için çalışmalar yapabilirsiniz. Unutmayın ki SEO için hız çok önemlidir.
 

Bu da ilginizi çekebilir  CSS ile SEO ve performans dostu harika resim açıklamaları

Merchant Center

Merchant Center

Merchant Center

Google’da ürün arama işlemini gören Merchant Center ile sitenize ürün verisi yüklemek, müşterilerinizin sitenize hızlıca erişmesini sağlar.
 

Google Site Map

Google SiteMap

Google Site Map

Bu ücretsiz araç sayesinde site haritalarınızı Google’a bildirebilirsiniz. Oluşturduğunuz bir site haritası göndererek, Google’ın normal tarama işlemiyle keşfedemediği URL’ler dahil olmak üzere sitenizdeki tüm sayfalardan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kusursuz bir indexe, beraberinde SEO puanına erişirsiniz. Bu listenin en önemlilerinden biri olan Site Map tüm webmasterların el atması gereken bir konudur. WordPress için otomatik sitemap dosyası oluşturulumu üzerine daha önce konuşmuştuk.
 

Google+

Google+

Google+

Google’ın sosyal medya platformu bizler için SEO ve hit aracına dönüştürülebilir. Bu platformda paylaşımlar, beğeniler ve makaleler oluşturarak takipçilerinize sitenizi işaret edebilirsiniz. Ayrıca markanızın çevresini genişleterek PageRank ve backlink değerlerinizi ücretsiz olarak arttırabilirsiniz.
 

Global Market Finder

Google Global Market Finder

Global Market Finder

Google Global Pazar Fırsatları Aracı ile, dünyadaki 1,9 milyar müşteriye ulaşmanızı sağlayacak fırsatlar elde edebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi otomatik olarak müşterinizin diline çevirin.
Arnavutluk’tan Zimbabwe’ye kadar, ürününüzün hangi ülkelerdeki/bölgelerdeki müşteriler tarafından arandığını görün.
Farklı diller ve yerler arasındaki maliyet tahminlerini karşılaştırarak reklam bütçenizden mümkün olduğunca fazla faydalanın.
 

Google Trends

Trends

Google Trends

Google Trends, popüler arama terimlerini yayınlar. Ayrıca bu araç sayesinde hiçbir ücret ödemeden birden çok arama terimleri için eğilimleri karşılaştırabilir, ya da birden fazla site için günlük tekil ziyaretçi oranını gösterebilirsiniz. Rakiplerinizin bir adım önde olmak için anahtar kelimeleri dikkatlice takip etmeniz gerekmekte.
 

Google Webmaster Tools

Webmaster Tools

Google Webmaster Tools

Google’ın sayfanızı nasıl tanıdığını ve indexlediğini görüntülemenize yarar. Ayrıca indexleme esnasında sitenizde rastlanılan hatalar da siz site yöneticilerine listelenir. Ayrıca sitenize ziyaretçi akışı sağlayan anahtar kelimeleri ve erişilen linkleri yayınlar. En güzel kısmı ise bütün bunların tamamı ücretsiz.
 

Google Insights for Search

Insights

Google Insights for Search

Arama terim ve ifadelerini belirli bölge, kategori ve zaman dilimi için karşılaştırır. Ayrıca keywordleri takip etme ve popüleritelerini inceleme yine Insights aracılığıyla yapılabilen işlemler arasında. Uzun lafın kısası bu ücretsiz araç web sayfanız için potansiyel müşterilerinizi bulmanıza yardımcı olmakta.
 

Kaynaklar

  1. http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/www.google.com/tr//webmasters/docs/search-engine-optimization-starter-guide.pdf
  2. http://support.google.com/webmasters/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Webmaster_Tools