Photoshop’a Alternatif 10 Resim Editörü

Geçtiğimiz aylarda birçok ünlü tasarımcı sosyal ağlarında Adobe lisanslarını iptal ettiğini duyurmuştu. Bunun temel sebebi programların hantallaşması ve lisans bedellerinin çok yüksek olmasıydı. Bu tip durumlarda akıllara ilk olarak “Photoshop’un bir alternatifi var mı?” sorusu geliyor.

Bugün sizlere Photoshop‘a alternatif olabilecek 10 resim düzenleme programını tanıtacağız.

Photoshop’a Alternatif 10 Program

Windows, Mac, Linux, Android ve iOS işletim sistemleri için hazırlanan aşağıdaki programların bir kısmı ücretli bir kısmı ise tamamen ücretsiz. Ancak ücretli programlarında bir çoğu ilk kullanımlar için bedava paketler veya light versionlar sunmakta.

Hazırsanız başlayalım.


1.Acorn

acorn-editor

Acorn’un çıkış noktası hız. Adobe programlarının yavaşlığı bu kadar yüksek sesle konuşulurken hız temalı bir çıkış fazlasıyla dikkat çekici. Program ayrıca şunları destekliyor :

  • Vektör araçları
  • Özel fırçalar oluşturma
  • Filtreler
  • Curves
  • PSD Import & Export
  • Web Export
  • Şekil araçları
  • Fotoğraf efektleri

Platform : Mac
Ücret : £39.99/$49.99/€49.99

Siteye git

2.Affinity

affinity-editor
Photoshop için en iyi alternatif olarak gösterilen programlardan biri de Affinity. Photoshop’un tüm dosya formatlarını destekleyen yapı karelerden oluşan tasarımıyla profesyonel fotoğrafçı ve tasarımcıları hedef alıyor. Tabii fiyatı da Photoshop’un fiyatından ucuz.

Platform : Mac
Ücret : $24.99

Siteye git

3.Corel PaintShop Pro

corel-editor
Corel PaintShop Pro da çok tercih edilen bir diğer alternatif görsel düzenleyici. Program akışkan ve kullanıcı dostu arayüzüyle ilgi çekiyor. Ayrıca Photoshop’un birçok özelliğini (fırça,katman vs..) destekliyor.

Platform : Windows
Ücret : $65.99 (standard), $84.99 (Ultimate)

Siteye git

4.GIMP

gimp-editor
GIMP açık kaynak kodlu bir görsel düzenleyicisi. Ücretsiz ve Photoshop’a iyi bir alternatif olmasından ötürü çok fazla kullanıcısı var. Neredeyse her türlü görsel efekti uygulamanıza müsade eden program özellikle ücretsiz çözüm arayanlara birebir.

Bu da ilginizi çekebilir  Photoshop ile Flat Icon Hazırlama

Platform : Linux, Windows, Mac
Ücret : Bedava

Siteye git

5.Paint.net

paint-net-editor
Fotoğraf düzenleyici olarak basit bir programa ihtiyacınız varsa doğru tercih : Paint.net

Windows tabanlı bu resim editörü işletim sisteminin kendi Paint programının gelişmiş versiyonu olarak nitelendirilebilir. Kolay kullanımı ve basitliği ile güzel bir alternatif olabilir. Ancak sınırları olduğunu da kabul etmek gerekiyor.

Platform : Windows
Ücret : Bedava

Siteye git