Photoshop’un Filtre Hatası ve Çözümü

PhotoshopDetaylı çalışmalar ve efektler için Photoshop gücünü grafik işlemcinizden alır. Güncel olmayan bir driver kullanıyorsak veya Photoshop’un ayarlar penceresinden grafik işlemci desteğini açmadıysak yüksek ihtimal Oil Piant gibi detaylı filtrelerde hata alırız.

“The filter you were using encountered an unknown graphics processor error that caused an unexpected exit. Check the manufacture’s website for the latest software.”

Endişe etmeyin, çözümü gayet basit!

Türkçe hata metni : “Kullandığınız filtre beklenmeyen bir çıkışa neden olan bilinmeyen bir grafik işlemcisiyle karşılaştı.”

Çözüm

Yukarıda belirttiğim gibi bu hatanın birden fazla sebebi olabilir. Fakat ilk olarak Photoshop’un performans ayarlarına göz atalım.

Edit(Düzen) > Preferences(Tercihler) > General(Genel) > Performance(Performans) > Graphic Processor Settings (Grafik İşlemci Ayarları) alanına gidiyoruz.

Performans Ayarları

Ve Use Graphics Processor alanını işaretliyoruz.Photoshop Performans Ayarları

Şimdi aynı efekti tekrar deneyelim. Hata devam ediyorsa sorun grafik işlemcimizin güncel olmamasıdır.

Hata devam ediyorsa masaüstünde boş bir alana farenizin sağ tuşuyla tıklayın ve açılan pencereden Screen Resolution (Ekran Çözünürlüğü) sekmesini tıklayın.
Ekran Çözünürlüğü
Şimdi ise aşağıdaki adımları tek tek izleyerek sürücünüzü güncelleyin.
Grafik İşlemcisi Güncelleme
Güncelleme işlemi bittiğinde hata ortadan kalkacaktır. Eğer hata almaya devam ediyorsanız sebebi grafik işlemcinizin yetersiz olmasıdır. Makalenin altındaki yorum alanından sorularınızı bizlere yöneltebilirsiniz.